HippoProtein Alfa 15kg

235 kr
Finns i lager
Beställningsvara, utökad leveranstide
.
Beställningsvara, utökad leveranstide
Produktbeskrivning:

 

Proteinrikt foder med hög proteinkvalitet

  • Fiberrik
  • Hög andel grönmjöl
  • Låg stärkelse
  • Organiskt selen och naturligt E-vitamin
  • GMO-fria råvaror
  • Återvinningsbar plastsäck som består av minst 51% av den förnybara råvaran sockerrör
  • Pellets 15 kg

HippoProtein Alfa är ett proteinrikt pelleterat färdigfoder för alla hästar med ett extra behov av protein, som till exempel växande unghästar. Fodret passar också bra till normalfödda hästar som utfodras med ett proteinsnålt grovfoder. HippoProtein Alfa är ett smakligt och skonsamt foder med sojamjöl som huvudsaklig proteinkälla. Sojamjöl innehåller protein av god kvalitet med en aminosyrasammansättning som är gynnsam för hästen med bland annat hög lysinhalt. Fibernivån är hög medan stärkelsenivån är låg vilket vanligen är positivt för hästens magtarmhälsa. Havre är en av källorna till stärkelsen i fodret vilket bidrar till en hög tunntarmssmältbarhet och kombineras med en hög andel grönmjöl vilket förser hästen med extra skonsam energi. HippoProtein Alfa innehåller naturligt E-vitamin och organisk selen för bästa möjliga upptag och för ett ökat immunförsvar.

Utfodringsanvisning:

Utfodra HippoProtein Alfa med hö och/eller hösilage och vatten.

Ett riktvärde är 0,5 – 0,8 kg HippoProtein Alfa per 100 kg häst och dag.

 Sammansättning

Hetluftstorkat och pelleterat gräs och lusern, sojamjöl, vete, havre, vetekli, vetefodermjöl, torkad betmassa, korn, sojaolja, melass, salt, mineraler och vitaminer

Näringsinnehåll,

per kg foder

  
Omsättbar energiMJ10,4
Råprotein%16,5
Smältbart råproteing135
Smb rp/Energig/MJ13,0
Lysing7,2
Råfett%4,5
Stärkelse%16,0
Socker%6,5
Växttråd%13,0
Aska%9,0
Kalciumg9,0
Fosforg4,5
Magnesiumg5,0
Natriumg6,0
Kalium 12,5
Vatten%12,0

Fodertillsatser per kg

  
Vitaminer  
Vitamin AIE7000
Vitamin DIE700
Vitamin Emg400*
   * varav i naturlig formmg150
Vitamin B1mg10
Vitamin B2mg10
Vitamin B6mg3,0
Vitamin B12mg0,1
Pantotensyramg2,5
Folsyramg2,0
Niacinmg10
Biotinmg0,1
Spårämnen  
Zink  (E6) Zinkoxidmg100
Mangan  (E5) Manganoxidmg65
Koppar  (E4) Kopparsulfatmg40
Jod  (E2)  Kalciumjodatmg0,7
Kobolt  (E3) Koboltkarbonatmg0,1
Järn  (E1) Järnsulfatmg75
Selen  (E8) Natriumselenitmg0,2
Selen  (3b8.10) Selenjästmg0,2

Råvarusammansättning

GrönmjölTorkat och pelleterat gräs och lusern av hög kvalitet. Smaklig råvara med en gynnsam balans mellan protein, energi och fiber. Bra källa till aminosyran lysin samt med ett försumbart innehåll av stärkelse.

Lusern

Lusern (Alfa Alfa) är en baljväx med högt proteininnehåll och högt innehåll av växttråd.

Sojamjöl

Smakligt och proteinrikt fodermedel med hög smältbarhet och bra aminosyrasammansättning. Innehåller något högre proteinhalt jämfört med rostade sojabönor. Sojamjöl är en restprodukt från tillverkning av sojaolja.

Vete

Spannmålsslag med högt stärkelseinnehåll.

Havre

Stärkelsen i havre har en hög tillgänglighet för hästen och är därför ett utmärkt fodermedel till häst. Havre innehåller också mycket gynnsam fiber och energirikt fett.

Vetekli

Utgörs av skal från vetekärnan. Har ett högt innehåll av fosfor och B-vitaminer. Innehåller mer protein än vetekärnan. Högt fiberinnehåll vilket är bra för mag- tarmfunktionen och hästens vätskehållande förmåga.

Vetefodermjöl

Innehåller både en hög andel fiber och mycket energi. Positiv för pelletskvaliteten.

Betmassa

Betmassa är en fiberrik produkt med lågt sockerinnehåll, utan tillsatt melass. Den har ett högt innehåll av lätt nedbrytbara fibrer, framförallt pektin, innehåller ingen stärkelse.  Bidrar den till ett högt energiinnehåll samtidigt som den gynnar en välbalanserad grovtarmsflora. Innehåller den essentiella aminosyran lysin.

Korn

Vanligt spannmålsslag som kan utgöra hela spannmålsgivan till de flesta hästar. Innehåller lite mer energi och lite mindre protein jämfört med havre.

Sojaolja

Fett är det i särklass energirikaste fodermedlet. Fett är en för hästen och tarmens mikroorganismer skonsam energiform.

Melass

Smakligt fodermedel som ger snabb energi. Melass är en biprodukt från sockertillverkningen.

Salt



Andra har även köpt
Drift & produktion: Wikinggruppen